Úprava srsti kokršpaněla

Každý kokršpaněl, který má správně a zdravě vypadat potřebuje péči o srst od útlého věku. V počátku jde o to, aby si pes zvykl na každodenní péči o tělo i srst. Při každém česání doporučuji postavit psa do výstavního postoje. Není nutné žádné hlasité povzbuzování a nesmyslné povely, stačí pravidelné dotyky a tlak na správné místo. Pes automaticky ví co bude následovat. To jsem ale odešel od tématu. Malé štěně vyčesávejte jemným kartáčem, hustým hřebínkem. Stříháme tlapky do kulata a vystříháme srst efilačními nůžkami kolem zvukovodu a na hrdle.

Důležité je roční období a kdy se Váš pes narodil. Nemůžete počítat, že v zimním období, kdy je štěně plné zimní srsti a štěněčí vaty, půjde vše snadno. Pro začátek doporučuji hustý hřeben nejlépe Sprats 73, ale stačí jakýkoliv hustší hřeben, gumovou rukavici, kterou navlečte na ruku a tlakem palce na hřeben přidržujte srst a vyčesávejte mrtvou vatu v oblasti temene hlavy, krku, těla, boků, zádě a stehen. V tomto období nepotřebujete nic víc než gumovou rukavici (nebo gumové prsty) rovné nůžky na srst na tlapkách a jedno, nebo dvoustranné efilační nůžky a kvalitní kartáč.

Úprava štěňete

Použijte-li trimovací pudr, jde práce lépe od ruky. Někdy stačí srst navlhčit vodou v rozprašovači. I toto funguje. Hlavu pročesávejte hustým hřebínkem a prsty vytrhávejte mrtvou srst. Místa jako krk tak zvané „ V “ v oblasti hradla a konečníku můžete vystříhat efilačními nůžkami nebo strojkem (po směru růstu srsti).

Budete li toto provádět vícekrát do týdne, není potřeba žádná další razantní úprava srsti, která je nyní populární různými prořezávači a trimovacími pomocníky. Asi tak mezi 8 - 10 měsícem začněte svého psa upravovat do tvaru siluety dospělého kokršpaněla. Mnoho lidí, dělá chybu, přihlásí štěně na výstavu a aby byl pejsek IN použijí strojek v lepším, případě efilační nůžky a místa, kde má být kratší přiléhavá srst ostříhají. Pejsek může vypadat na výstavu obstojně, ale poškodí se základ podsady a pesíků a budete muset již dále stříhat, holit a stříhat. Raději si nechte od rozhodčího vytknout bohaté osrstění, než poškodit rostoucí srst. Správný rozhodčí pozná a je tolerantní k osrstění psa s ohledem na jeho věk. Psa těsně před stříháním nekoupejte! Uděláte více škody. Srst většinou nevysušíte správně a otevřená srst se potom špatně upravuje, nehledě na to že ji ostříháte i tam, kde by normálně nebylo potřeba.

Koupejte psa vždy týden až 10 dní před úpravou, aby se promastila a slehla. Doporučuji po vytrimování srst řádně vykoupat hydratačním šamponem, který aplikujte 2 x, důkladně osprchujte a použijte balzám (kondicionér) k ošetření srsti. Značky šamponů a kosmetiky záměrně nebudu zmiňovat. Každý pes a zbarvení má specifické požadavky. Musíte, vyzkoušet co Vašemu psovi vyhovuje. Poradˇte se s prodejci kosmetiky, chovateli, případně použijte internetový vyhledávač. Po koupeli a aplikaci kondicionéru psa důkladně vysušte ručníkem a doporučuji vyfoukat vodu ze srsti speciálním fukarem. Až je pes zabaven vlhkosti pokračujte teplým vzduchem. Já sám používám fukar a fen dohromady a srst tepelně opracuji kvalitním fénem, který má dostatečný výkon (teplo i síla vzduchu). Nedoporučuji mokrého psa po vykoupání pustit na zem a nechat ho se vytírat na koberci, gauči a všude kde se mu líbí. Vybuduje si zlozvyk, kterého se jen tak nezbaví. Pokud jej nemůžete hned začít vysoušet, zabalte ho do osušky, zavřete na chvíli do boxu, aby lehce proschl a pak pokračujte vysoušením.

Po vykoupání můžete ošetřit srst bezoplachovým kondicionérem a podle potřeby před, nebo po sušení lehce aplikujte. Doporučuji po vysušení obléct psa do oblečku, aby srst hezky splynula a neodstávala. Vždy po vykoupání a vysušení srst dostříhejte, vytvořte souladnou spodní linii a odstraňte neposlušnou otevřenou srst.

Výstavní úprava kokršpaněla

Popisuji záměrně výstavní a správnou úpravu srsti. Kastrovaní jedinci se ve většině tímto způsobem vzhledem k množství srsti díky hormonálním změnám nedají takto upravovat. V dalším článku mohu úpravu těchto psů popsat, ale až někdy příště.

Psa vždy důkladně vykartáčujte a zbavte zcela všech zacuchaných míst. Vždy se nějaké najde! Další postup nechám na každém z Vás, ale doporučuji hustým hřebenem za pomocí gumových prstů, nebo rukavic vyčesání přebytečné a mrtvé srsti.

Hlava

Téměř každý kokršpaněl má na hlavě bujnou vatu, kterou je potřeba vyškubat. Nikoliv oholit! Nejlépe opakovaně (více dní) prsty vyškubejte po chomáčcích mrtvou srst. Lze si pomoct opět gumovými rukavicemi a trimovacím pudrem. Srst, která nelze odstranit prsty se dá pomocí trimovacího nože( ne ostrého) vyškubat. Zbytek lze prosvětlit efilačními nůžkami hlavně v oblasti nasazení ucha. Pokud s nimi neumíte správně pracovat, doporučuji oboustranné.

Ucho

Vnitřní stranu ucha ostříhejte efilačními nůžkami, případně strojkem stříhací hlavou 2-3 mm. Vnější stranu u kořene ucha protrimujte prsty a hustým hřebenem. Lze si pomoct trimovacím nožem a efilačními nůžkami lehce prosvětlit. Místo trimovacího nože doporučuji trimovací kámen (pemzu). Délka ucha se většinou neupravuje, ale znám jedince, kterým se musí lehce zkrátit, aby nerušila soulad těla.

Morda a líce

jsou linie kdy je morda a líce celkem hladká bez podrůstků, jindy je morda s bohatým vousem. Doporučuji v co největší míře proškubat prsty a později vytrimujte.(kmenem, nožem) přechody proefilujte.

Krk

Krk se většinou stříhá ve tvaru V a je možné použít efilační nůžky a strojek. Nedoporučuji stříhat strojkem proti srsti obvzlášt u mladých jedinců. Boky otrimujte co nejcitlivěji, na přechody můžete použít pemzu, trimovací nůž a co opravdu nejede proefilujte nebo použijte komerční trimovače.

Lopatka a rameno

Posupujte obdobným způsobem, jako na stranách krku. U správně zaůhleného psa, můžete rameno zvýraznit více včetně prsní kosti.

Tělo

Po důkladném vyčesání a zbavení přebytečné podsady a někdy i pesíku upravte srst na těle, aby působila přirozeně, splývala na těle i bocích. Pro jednodušší úpravu používejte, jak zmiňuji výše husté hřebeny, gumové rukavice a prsty, trimovací pudry a až nakonec v omezené míře trimovací pomůcky. Používání komerčních trimovacích pomůcek vede k okamžitému výsledku, ale poškozuje srst pro budoucí úpravu. Srst začne extrémně houstnout a vyžaduje mnohem více práce v budoucnu.

Tlapky

Standard požaduje kulatou kočičí tlapku. Není to zdaleka jednoduché, vyžaduje to praxi. U jedinců s měkkou tlapou se kočičí tlapce musíte optimálně přiblížit. Použijte vždy kvalitní, ostré rovné nebo oválné nůžky. Nejprve tlapku důkladně vyčesejte, ostříhejte zespodu přebytečnou srst a od spodu nahoru kolem drápku ostříhejte. Vyčesejte srst směrem nahoru a začněte do oblouku tvarovat kočičí tlapku. Potom přebytečnou srst sčesejte dolů a dokulata zastřihněte oválnými nůžkami. Můžete si pomoct opticky dotvarovat tlapku jednostrannými efilečními nůžkami.

Přední končetiny

Hřbety končetiny pokud možno protrimujte, můžete si pomoct trimovacím nožem nebo komerčními prořezávači. Neholte! Noha má působit jako sloupek, závěsy nepěstujte příliš bohaté a dlouhé. K tomuto je nutné získat praxi. Lehce závěs protrimujte a vytvarujte efilačními nůžkami, nemá vyset až po zem.

Zadní končetiny

Střih tlapky jsem již popsal. Hlezno (pata) nemá být příliš bohatá. Srst se také tvaruje do sloupku s ohledem na zaúhlení Vašeho psa. Každá barva má specifické osrstění. Nelépe se tvaruje černá bohatší srst. Oproti oranžovým běloušům, zlatým a páleným, kterým často neroste z přední strany bohatší vata působí jejich končetiny poněkud holé. Vyčešte srst na patě směrem nahoru, rovnými nůžkami sestříhněte směrem dolů a po vytrimování vnější strany stehen opticky dostříhejte tak, aby srst kopírovala siluetu stavby končetiny. Závěsy zepředu se lehce sestříhnou do oblouku, aby se opticky napojili na závěsy ve slabinách a břiše.

Ocas

Dnes kdy je již kupírování nežádoucí, budeme se věnovat nekupírovanému ocasu. Setkáváme se s různými typy střihu. Ve Skandinávii vidíme často oholené ocasy ve Švýcarsku a občas i v Německu neostříhaný ocas ve stylu Münsterlandský ohař. Prodlužuje to celkově siluetu psa a působí to neupraveným dojmem. Zlatá střední cesta je optimum.

Přebytečnou srst na konci ocasu zastříhněte rovnými nebo efilačními nůžkami co nejblíže ke konci posledního ocasního obratle. Bohatší horní stranu protrimujte , boky taktéž, aby přecházely v menší závěs, který má korespondovat s celkovým osrstěním psa. Kompaktní upravený ocas, který je u kořene více ostříhaný, aby neulpívaly nečistoty, pokračuje v upravenou vlajku, která se ke špičce zužuje.

Srst pod ocasem se vystříhá ve tvaru V a tak zvaná sukénka ve tvaru obráceného V, aby opticky navazovala na obrys končetiny.

Po takové úpravě doporučuji psa opakovaně vykoupat a celou siluetu upravit. Spodní linie srsti se lehce sestříhne, aby nepůsobila spodní srst rušivě, ne příliš krátce ani dlouze.

Chyby při úpravě

  • Oholený hřbet strojkem (nepřípustné)
  • Příliš razantně otrimovaná srst ve stylu teriér (nežádoucí)
  • Příliš bohaté závěsy na obou končetinách což zakrývá siluetu a stavbu končetiny (zkresluje celkový pohyb a vede často k penalizaci při posuzování)
  • Koupáním špatně ošetřená či nevysušená srst (způsobuje otevřenou srst, často se objevuji lupy a srst je suchá a matná)
  • Nesnažte se necháním přebytečné srsti v místech, kde chcete zakrýt nedostatek vašeho psa. Dobrý rozhodčí si toho všimne tím dříve.
  • Střih doporučuji opakovat po 6 – 8 týdnech. Koupání neuškodí každé 4 týdny, ale i častěji, podle potřeby. Samozřejmě za použití kvalitní kosmetiky.

Tento postup se nemusí slučovat s názorem jiných. Jde o mou vlastní zkušenost.

Zpracoval Petr Studeník. Respektujte autorská práva.